Rafting

 

Vucudunuzun çok fazla adrenalin salgılayacağı bir su sporudur. yedi den yetmişe herkes rafting yapabilir. Her hangi bir teknik bilgi ve beceri gerektirmez. Takımların başındaki rehberlerin tavsiyelerine uyarak herkesin yapabilecegi bir spor. Teknik malzeme olarak can yelegi, kask ve su geçirmeyen elbiseler kullanılır.

Her mevsim yapılabilir fakat mevsime göre nehirlerin debileri değiştiği için parkurlar daha zorlu olabilir. Herşeyden önce rafting takım olarak yapılan bir spordur. Nehire inmeden önce rehberler tarafından bu sporun nasıl yapılacagına dair bir egitim verilir. Katılımcılara nehirde nasıl yüzülür?manevralar nasıl yapılır? botta nelere dikkat etmek gerekir?,ip nasıl kullanılır?kürek nasıl tutulur ve kullanılır?gibi soruların yanıtları kısa bir egitimle verilir. Daha sonra can yelegi, kask, su gecirmeyen elbiseler dagıtılır ve serüven başlar. Parkurlar güçlük dereceleri bakımından 6’ya ayrılır.

Güçlük derecesi 1 olan parkur en kolay, 6 olan ise en zorlu parkurlardan oluşur. Parkur üstüne melen çayının akış hızı, yani debisi, parkur üstündeki kaya yogunlugu bu güçlük derecelerinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Parkurlar ortalama olarak 10-13km. uzunluğundadır. Botlara 6 yada 8 kişilik gruplar halinde binilir. Yol boyunca rehberinizin verdiği komutlara uyarak takım halinde botunuzu azgın melen çayı sularında meydana gelen rapidlerden (melen çayı içerisinde meydana gelen büyük dalgalar) geçirerek sakin sulara ulaştırmanın zevkini tadacaksınız. Heyecan yol boyunca sizi takip edecek.